Neked Könnyű

  • Gyalog és Futótúrák
  • Táplálkozás
  • Életmód
  • Edzés
  • Lélek
Az autofágia mítosz

Az autofágia mítosz

Az autófágia nagyjából azt jelenti, hogy saját magunk megevése. A jelenség az utóbbi időben nagy visszhangot kapott, különböző táplálkozási tanácsadók, fitness influenszerek egyfajta titkos csodamechanizmusként hivatkoznak a jelenségre, ami a hosszú élet, rákmegelőzés, nagyobb teljesítmény titka, és az ehhez vezető kizárólagos út az időben korlátozott táplálkozás vagy időszakos böjt.

Megesszük magunkat??

Miről is van szó? Az autofágia a test természetes, szabályozott és nagyjából folyamatosan jelenlevő mechanizmusa: a sérült, elhasználódott, fölösleges fehérjék, sejt összetevők  lebontása és újrahasznosítása. Szó szerint önfogyasztást jelent. Ez a folyamat intenzívebb, amikor táplálékhiány van, hiszen a használaton kívüli molekulák tökéletes tápanyagként szolgálnak.
autofagia.jpg
 
A fitness irodalomban egyfajta méregtelentésként tekintenek a folyamatra, ami nagyjából fedi is a valóságot, és az a feltételezés terjedt el, hogy ez a folyamat 12-16-24-36 óra után indul be, és valamiféle varászlatként megfiataltja a szervezetet. Az autofágia valóban egy természetes módszer arra, hogy a sejt megtisztítsa és újrahasznosítsa önmaga részeit. Ahogy írtam, az autofágia során a sejtek lebontják a fehérjéket, a sérült sejtorganellákat és más nem funkcionális összetevőket. Ez a folyamat kritikus fontosságú a sejtek egészsége, megújulása és túlélése szempontjából. Kulcsszerepet játszik a tápanyaghiányra adott válaszreakcióban, és segíthet megvédeni az olyan betegségektől, mint a rák, a neurodegeneratív rendellenességek és a fertőzések.

A kulcs: a kalóriadeficit (már megint...)

Minden minden hitnek, ennek is van valóságalapja, ugyanakkor az összefüggés és a hatékonyság fontos eleme a kalória-deficit. Az autofágia nem kizárólag hosszabb étkezés után következik be, hanem annál intenzívebb, minél nagyobb a kalória-deficit. Ez feltehetően a szervezet külső tápanyagok hiányára adott adaptív válaszának része. A befelé fordulással és a sejtkomponensek újrahasznosításával a sejt a hiányos időszakokban is fenn tudja tartani az energiaszintet és a létfontosságú funkciókat.
 
Ha aktuális értéket nézünk, a folyamat valóban intenzívebb egy hosszabb éhezés után, de ha a hosszabb távú - akár egy hetes, akár több éves - hatást nézzük, nem az éhezés hossza a legfontosabb a folyamat hatékonyságában és intezitásában. Hanem a hosszabb távon bevitt és elégetett kalóriák mennyisége. Azaz ha valaki heti 4 nap alatt eszi meg azt a mennyiséget, és három napot éhezik, vagy valaki heti hét nap alatt visz be ugyanannyi kalóriát de egyenletesen elosztva, az autófágia teljes mennyisége vagy teljestménye nagyjából ugyanaz lesz, amennyiben a heti átlag kalória minuszos mindkettőjüknél. Az igaz, hogy aktuálisan mérve, a z éhezés ideje alatt a legintenzívebb a folyamat, ugyanakkor a bőséges táplálkozási ablak idején szinte teljesen leáll, szemben azzal, ha valaki folyamatosan, de keveset eszik, az autofágia is egyenletesebb lesz.
 
Az autofágia megmagyarázza, hogy miként vagyunk képesek funkcionálni ideig-óráig hiányos tápanyaghiányos környezetben. Ugyanakkor ezek a tartalékok sem végtelenek, így bizonyos diéták mellett különösen fontos az esszenciális aminósavak bevitele, ezek azok az építőelemek, amikből a fehérjéink épülnek. És mi a fehérje? Nem csak az izom, hanem szinte minden funkcionális egység a szervezetünkben, ahol egy egészen lényegtelennek tűnő alkotórész hiánya vagy diszfunkcionalitása összeomlást eredményezhet. A szervezetünk ezt az állapotot igyekszik megelőzni a folyamatos újrafeldolgozással, egyrészt valóban eltávolítja azt, ami már nem jó, és épít belőle újat. Ugyanakkor tápanyagbőséggel ezt a mechanizmust valamennyire befolyásolni tudjuk és nem feltétlenül a jó irányba.

Összefoglalás:

Az autofágia a testünk megújulásának folyamata: a sejtek fölösleges, elhasznált elemeinek az újrafeldolgozása. Ezt a folyamatot a tápanyagok ideiglenes vagy tartós hiánya élénkíti, és nagy szerepet játszik a homeosztázis megőrzésében. Csodaszerek nincsenek, a folyamatot ha kismértékben is, de viselkedésünkkel tudjuk befolyásolni: számít, hogy mit eszünk, talán az is, hogy mikor, de legtöbbet mégis az számít, hogy miből mennyit - és az legyen pont elegendő, de inkább kicsit kevés...
 
Ha tetszett a cikk, nézd meg a facebook csoportomat is, és csatlakozz!
Képek: Dall-E, halaszarnold.hu
2 komment táplálkozás egészség fogyókúra fehérje nekedkönnyű Tovább
Az autofágia mítosz Tovább
Facebook Tumblr Tweet Pinterest Tetszik
0
2 komment

Ajánlott bejegyzések:

  • 3 módszer, amivel gyorsíthatod az anyagcserédet 3 módszer, amivel gyorsíthatod az anyagcserédet
  • A kollagén élvezetes forrásai A kollagén élvezetes forrásai
  • Minden belül van Minden belül van
  • Mikor szólal meg a kövérség vészcsengő? Mikor szólal meg a kövérség vészcsengő?
  • Cukor detox: Hogyan lehet leszokni a cukorról 6 lépésben Cukor detox: Hogyan lehet leszokni a cukorról 6 lépésben

A bejegyzés trackback címe:

https://nekedkonnyu.blog.hu/api/trackback/id/tr1418358873

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Mesterséges Geci 2024.03.23. 00:51:02

Méregtelenítés... aham.
Kár, hogy szakértők szerint már maga ez a szó is baromság.
Válasz erre 

Halász Arnold 2024.03.23. 05:57:04

Egyetértünk, ezért írtam azt, hogy a fitness irodalomban tekintenek így rá, és nem a tudományos szakirodalomban. Méregtelenítés címen rengeteg terméket, eszközt próbálnak eladni nekünk, hasonló hívószó még a lúgosítás. Miközben a valódi méregtelenítést - ami egyébként szükséges - a máj és a vese végzi el.
Válasz erre 
Mégsem
Mégsem

Megjegyzés:
Facebook

Gyalog és futótúrák a Pilisben

  • Életmódváltó közösségi túrák a Pilisben
    Életmódváltó közösségi túrák a PilisbenTedd meg az első lépést, és a többi magától jön. Az életmódváltás legjobb helyszíne az erdő. Egyszerre biztosítja az egészséges mozgást, motivációt és nyugalmat, amire szükséged lesz, hogy végig tudd...

Facebook oldaldoboz

Tovább a Facebook-ra

Oldalaim

  • Életmódváltó fb csoport
  • Nekedkonnyu.hu
  • Halaszarnold.hu

Címkék

100 év (11) alvás (7) boldogság (12) csontritkulás (1) Depo (1) edzés (39) egészség (55) életmódváltás (3) életmódváltó (1) erdei séta (6) fehérje (4) fogyókúra (28) gyermek (1) halász arnold (1) izomnövelés (3) kékzóna (7) közösségi (1) légzéstechnika (7) meditáció (9) mindfullness (13) motiváció (28) Namaste (1) nekedkönnyű (49) nekedkonnyu (1) öngondoskodás (14) szokások (12) táplálék kiegészítő (1) táplálkozás (16) tervezés (5) tinédzser (1) túra (2) vitamin (2) Címkefelhő

Keresés

Archívum

  • 2025 május (2)
  • 2025 április (1)
  • 2025 március (4)
  • 2025 február (6)
  • 2025 január (3)
  • 2024 december (3)
  • 2024 november (6)
  • 2024 október (1)
  • 2024 szeptember (6)
  • 2024 június (1)
  • 2024 március (3)
  • 2024 február (3)
  • Tovább...
Életmód optimalizálás, fogyókúra, egészségfejlesztés Halász Arnolddal
süti beállítások módosítása
Dashboard